WBiOŚ Wpływ materiału postbiotycznego Yarrowia lipolytica na aktywność wydzielniczą monocytów

W tegorocznej edycji konkursu Science Hub UŁ realizowanych jest 12 projektów z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska. Są to projekty oparte na współpracy trójstronnej (student, nauczyciel akademicki oraz partner zewnętrzny), które będą realizowane w kolejnych miesiącach (do końca maja 2024 roku).

Jeden z projektów jest kontynuacją wcześniejszej współpracy pracowników UŁ z firmą ONESANO S.A., która wprowadziła na rynek nowej żywności (ang. novel food) produkty zawierające unikatowy szczep drożdży Yarrowia lipolytica. W ramach przedsięwzięcia sprawdzano możliwości immunostymulujące postbiotyku i oznaczano poziom sekrecji cytokin przeciwzapalnych TGF-β1 i IL-4 przez monocyty krwi obwodowej w odpowiedzi na postbiotyk Yarrowia lipolytica w porównaniu do komórek nietraktowanych oraz stymulowanych β-glukanem Saccharomyces cerevisiae.

Zadanie to zostało zrealizowane przez Panią Oleksandrę Komarovą (studentkę II roku Biologii kryminalistycznej) pod opieką dr Małgorzaty Siwińskiej (Katedra Biologii Bakterii).

O projekcie

Tytuł projektu: Wpływ  postbiotyku Yarrowia lipolytica na aktywność wydzielniczą monocytów

Osoba pełniąca opiekę: dr Małgorzata Siwińska, Katedra Biologii Bakterii

Osoba studiująca: Oleksandra Komarova, Biologia Kryminalistyczna

Partner: ONESANO S.A.

Projekt: Celem projektu jest wyjście naprzeciw potrzebie firmy ONESANO S.A. i zbadanie wpływu preparatu postbiotycznego Yarrowia lypolitica na aktywność wydzielniczą monocytów. Kontynuacja współpracy prowadzonej za pośrednictwem Fundacji Uniwersytetu Łódzkiego z pracownikami i doktorantami Katedry Immunologii i Biologii Infekcyjnej. Projekt pozwoli odpowiedzieć na pytanie jakie cytokiny są wydzielane przez monocyty w odpowiedzi na postbiotyk  Yarrowia lypolitica.