• SCIENCE HUB UŁ
  • PROJEKTY
  • Studentki WBiOŚ badają nową formę kolchicyny, substancji o działaniu przeciwzapalnym – projekt Science Hub UŁ

Studentki WBiOŚ badają nową formę kolchicyny, substancji o działaniu przeciwzapalnym – projekt Science Hub UŁ

Celem projektu „Kolchicyna zamknięta w nanocząsteczkach do potencjalnego zastosowania w hamowaniu stanu zapalnego towarzyszącego chorobom o różnej etiologii”, realizowanym przez studentki Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska w ramach Science Hub UŁ jest przygotowanie kolchicyny, substancji o działaniu przeciwzapalnym, w nowej formie – zamkniętej w polimerowych nanocząsteczkach oraz przebadanie preparatu pod względem fizyko-chemicznym i biologicznym. Kolchicyna w formie niezwiązanej jest już stosowana do zmniejszania intensywności stanu zapalnego towarzyszącego niektórym zespołom chorobowym np. dnie moczanowej, jednakże terapia jest obarczona uciążliwymi skutkami ubocznymi. Opiekunem projektu jest dr hab. Agnieszka Krupa, prof. UŁ, a partnerem Centrum Weterynaryjne Jacka Szulca.

Przebieg badań 

W pierwszym, zakończonym etapie badań studentka pani Martyna Nowicka scharakteryzowała preparat pod względem:  

  • fizyko-chemicznym - określając jego stabilność i uwalnianie się kolchicyny z nanocząsteczek,  
  • biologicznym - wykluczając cytotoksyczność preparatu wobec komórek eukariotycznych.  

Uzyskane wyniki zostały zaprezentowane na XXVII Sympozjum Sekcji Kardiologii Eksperymentalnej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w formie doniesienia plakatowego. 

W trwającym obecnie drugim etapie badań studentka pani Maja Krupa wykonuje analizę mikroskopową preparatów cienkowarstwowych tkanek myszy w celu określenia biodystrybucji preparatu w organizmie, a także wykonuje oznaczenia markerów uszkodzeń wątroby i nerek w surowicach myszy eksponowanych na działanie badanego preparatu.  

Współpraca z Centrum Weterynaryjnym Jacka Szulca. 

Centrum weterynaryjne Jacka Szulca specjalizuje się w najwyższej jakości diagnostyce chorób zwierząt o różnej etiologii. W klinice wykonywane są zabiegi chirurgiczne i wdrażane różne metody leczenia, a stan zapalny towarzyszy wszystkim chorobom niezależnie od przyczyn. Pani doktor Katarzyna Szulc jako ekspert w dziedzinie diagnozowania i leczenia chorób zwierząt pełni w projekcie rolę eksperta, który ocenia bezpieczeństwo stosowania badanego preparatu w układzie in vivo - wykluczenie działania potencjalnie hepato i nefrotoksycznego.  

plakat promujący projekt

O projekcie:  

Projekt jest realizowany w ramach Science Hub UŁ – ogólnouczelnianej platformy współpracy, która ma na celu wspieranie społeczności akademickiej UŁ w realizacji wdrożeniowych projektów naukowych we współpracy z otoczeniem.    

Tytuł projektu: Kolchicyna zamknięta w nanocząsteczkach do potencjalnego zastosowania w hamowaniu stanu zapalnego towarzyszącego chorobom o różnej etiologii   

Osoba pełniąca opiekędr hab. Agnieszka Krupa, prof. UŁ, Katedra Immunologii i Biologii Infekcyjnej  

Osoby studiujące: Martyna Nowicka, Maja Krupa  

Partner: Centrum Weterynaryjne Jacka Szulca

Projekt: Kolchicyna to substancją wykazująca silne działanie przeciwzapalne i jest stosowana w leczeniu niektórych chorób, np. dny moczanowej, niestety przy dłuższym stosowaniu wykazuje szereg działań niepożądanych. Celem projektu jest zminimalizowanie toksyczności kolchicyny poprzez zamknięcie jej w nanocząsteczkach, scharakteryzowanie jej właściwości w “nowej formule”, określenie biodystrybucji preparatu oraz bezpieczeństwa stosowania kolchincyny, we współpracy i w konsultacji ze specjalistami Centrum Weterynaryjnego Jacka Szulca. 

 

Materiał: Zespół projektowy 
Redakcja: Science Hub UŁ 

 

Więcej projektów z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska realizowanych w ramach Science Hub UŁ.