CZYM JEST SCIENCE HUB UŁ?
Science Hub UŁ (SH) to platforma współpracy Uniwersytetu Łódzkiego, która łączy osoby studiujące, uczelnianych ekspertów i ekspertki oraz podmioty zewnętrzne, wspierając ich w realizacji innowacyjnych projektów naukowych i wdrożeniowych. Zespoły działające w ramach SH wspólnie podejmują się rozwiązywania realnych wyzwań naukowych zgłaszanych przez organizacje partnerskie.
Celem Science Hub UŁ jest budowanie trwałej współpracy między środowiskiem akademickim a otoczeniem społeczno-gospodarczym, aby wspólnie tworzyć i wdrażać nowoczesne rozwiązania.
Dzięki udziałowi w Science Hub UŁ:
-
Osoby studiujące zdobywają praktyczne doświadczenie i uczą się wykorzystywać wiedzę w rzeczywistych projektach.
-
Badacze i badaczki mają możliwość testowania i wdrażania wyników badań w praktyce.
-
Organizacje partnerskie zyskują innowacyjne rozwiązania oraz wsparcie uczelnianych ekspertów i ekspertek.
SCIENCE HUB UŁ – EDYCJA UNIC
Obecnie trwa edycja Science Hub UŁ mająca na celu zacieśnienie współpracy w ramach UNIC – sieci europejskich uniwersytetów zlokalizowanych w miastach poprzemysłowych, do której Uniwersytet Łódzki dołączył w 2022 roku.
Science Hub UŁ – edycja UNIC zaprasza zespoły składające się z:
-
co najmniej jednej osoby studiującej oraz osoby pracującej na UŁ, pełniącej rolę opiekuna naukowego,
-
analogicznego duetu z innej uczelni sieci UNIC,
-
partnerskiej organizacji z Łodzi lub regionu.
Pracownicy UŁ w tworzą zespoły, które wspólnie podejmują się rozwiązywania realnych wyzwań naukowych zgłaszanych przez organizacje partnerskie. Preferowane są badania o charakterze aplikacyjnym lub wdrożeniowym, niezależnie od dyscypliny naukowej.
Konkurs na projekty trwa od 26 maja 2025 r. do 31 maja 2025 r.
Zgłoszenia należy przesłać poprzez osobę sprawującą opiekę z UŁ, wypełniając formularz zgłoszeniowy wraz z wymaganymi załącznikami.
NA CZYM POLEGA UDZIAŁ PARTNERÓW (OPIEKUNÓW NAUKOWYCH I OSÓB STUDIUJĄCYCH Z INNEJ UCZELNI NIŻ UŁ W SIECI UNIC) W PROJEKCIE?
Forma zaangażowania jest ustalana indywidualnie w ramach celów zespołu.
Działania online: przygotowanie wniosku, współpraca zgodnie z ustaleniami, udział w szkoleniach i udział w ankiecie ewaluacyjnej.
Działania spotkanie: trzydniowy pobyt w Łodzi.
Trzydniowe spotkanie w Łodzi może przyjąć formę:
-
seminarium – wymiana doświadczeń praktycznych (np. prezentacja badań dotyczących sytuacji w innym kraju sieci), wsparcie metodologiczne (dyskusja o sposobie prowadzenia badań),
-
badań terenowych – np. obserwacja uczestnicząca w danej organizacji, zapoznanie się z sytuacją lokalną,
-
realizacji wspólnego elementu badań eksperymentalnych – udział w działaniu o charakterze eksperymentalnym, wsparcie działań w określonym wcześniej zakresie lub ich obserwacja i krytyczna wymiana doświadczeń,
-
wspólnej pracy nad raportem lub rekomendacjami dla danej organizacji.
Organizator zapewnia:
-
finansowanie podróży uczestników pomiędzy miastami w sieci UNIC (z wyłączeniem pierwszej klasy i klasy biznes),
-
do trzech noclegów ze śniadaniem dla jednej osoby sprawującej opiekę z UNIC i jednej osoby studiującej z UNIC.
Termin podróży ustalany jest indywidualnie przez zespół, z założeniem, że wszyscy jego członkowie spotkają się w tym samym czasie.
Pomoc w prowadzeniu badań do pracy zaliczeniowej, dyplomowej (licencjackiej, magisterskiej) o charakterze aplikacyjnym. Udział w rozwiązywaniu konkretnych problemów istotnych dla organizacji partnerskiej.
Wiedzę i umiejętności w zakresie rozwiązywania problemów w zespole, praktycznego stosowania metod i narzędzi naukowych oraz wdrażania swoich pomysłów w organizacji.
Kompetencje z zakresu Design Thinking i zarządzania projektami.
Kontakty z profesjonalistami w danej branży.
Referencje z udziału w projekcie, które mogą zwiększyć szanse w staraniach o stypendia, udział w konkursach oraz w różnych procesach rekrutacji zarówno na uczelni, jak i w środowisku zawodowym.
Obowiązki osoby studiującej z uczelni UNIC (innej niż UŁ):
-
realizacja zgłoszonego projektu we współpracy z osobą sprawującą opiekę (UŁ), osobą studiującą (UŁ), osobą sprawującą opiekę (UNIC) oraz organizacją partnerską,
-
udział w trzydniowym spotkaniu stacjonarnym w Łodzi, w terminie ustalonym przez zespół,
-
udział w szkoleniu (online),
-
bieżący kontakt z Organizatorem w celu informowania o postępach prac projektowych,
-
udzielanie ogólnych informacji na temat projektu w celu jego upowszechnienia na stronie internetowej oraz w innych kanałach komunikacyjnych UŁ,
-
udział w badaniu ewaluacyjnym (online).
-
Możliwość wdrożenia wyników własnych badań, przetestowania ich potencjału społecznego oraz ewentualnej komercjalizacji.
-
Udział w projekcie Uniwersytetu Łódzkiego, w ramach którego otrzymasz realne wsparcie w rozwoju współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.
-
Nowe kontakty z badaczami oraz praktykami zajmującymi się interesującymi zagadnieniami badawczymi.
-
Podniesienie umiejętności dydaktycznych, takich jak tutoring czy wykorzystania metody Design Thinking do realizacji projektu (online).
Obowiązki osoby sprawującej opiekę z uczelni UNIC (innej niż UŁ):
-
wsparcie w realizacji zgłoszonego projektu,
-
udzielanie ogólnych informacji na temat projektu w celu jego upowszechnienia na stronie internetowej i w innych kanałach komunikacyjnych UŁ,
-
udział w badaniu ewaluacyjnym (online).
„Projekt „We are UNIC!” jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu „Support for European University Alliances”, projekt NAWA FERS.01.05-IP.08-0219/23, kwota: 62,705,297.60 zł.
”The project "We are UNIC!" is funded by the European Union under the programme "Support for European University Alliances", NAWA project FERS.01.05-IP.08-0219/23, EU’s funding amount PLN 62,705,297.60.”