Nauka i biznes – z korzyścią dla obu stron

W Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym UŁ odbyło się wyjątkowe wydarzenie networkingowe "Nauka i Biznes", łączące świat akademicki z sektorem przemysłowym. Spotkanie stanowiło pewnego rodzaju podsumowanie współpracy zapoczątkowanej lub kontynuowanej w projektach trójstronnych Science Hub UŁ prowadzonych na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska.

Owocna współpraca między przedstawicielami przemysłu, naukowcami i studentami, jest znakomitym przykładem tego, jak wspólne działania mogą odpowiedzieć na potrzeby społeczne i przynieść korzyści dla wszystkich stron. W wydarzeniu wzięli udział pracownicy Instytutu Mikrobiologii, Biotechnologii i Immunologii Wydziału BiOŚ, przedstawiciele firm m.in. ATMAT, Kya Natural, Kliniki Weterynaryjnej Jacka Szulca i Ośrodka Badawczo-Produkcyjnego ICHEM.

Spotkanie poprowadziła dr Karolina Rudnicka, ambasadorka Science Hub UŁ, wraz z dr Agatą Matuszewską-Kubicz i dr Kamilem Brzezińskim z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, którzy moderowali część szkoleniowo-warsztatową. Prof. dr hab. Małgorzata Posmyk – pełnomocnik Dziekana Wydziału BiOŚ ds. kontaktów z pracodawcami i biznesem przedstawiła korzyści płynące z przystąpienia przedsiębiorców do Rady Biznesu Wydziału BiOŚ.

Wydarzeniu towarzyszyło włączenie do Rady Biznesu firmy Kya Natural, dzięki której podjęto badania we współpracy z amerykańskim wydobywcą kwasu fulwowego (Mineral Logic), a także przygotowanie materiału filmowego opowiadającego o tej współpracy.

Uczestnicy spotkania networkingowego – Nauka i Biznes

Uczestnicy spotkania networkingowego „Nauka i Biznes”

Głównym celem spotkania było omówienie korzyści i barier związanych z realizacją projektów wdrożeniowych, oraz ich zgodności ze strategią Uniwersytetu Łódzkiego. Dostrzeżono liczne korzyści z udziału przedstawicieli biznesu w kształtowaniu programu studiów odpowiadającym potrzebom rynkowym, możliwość otwarcia nauczycieli akademickich na nowe wątki badawcze. Studenci podkreślili znaczenie wykorzystania wiedzy zdobytej na studiach do rozwiązywania realnych problemów społecznych. Za szczególny walor, przedstawiciele przemysłu, uznali prestiż współpracy z Uniwersytetem Łódzkim i pozyskanie wyników badań dla proponowanych przez nich rozwiązań. Ważnym aspektem było również przedstawienie aktualnych możliwości finansowania projektów badawczych, które łączą naukę z biznesem, które omówiła dr Karolina Rudnicka.

Uczestnicy spotkania podzielili się swoimi doświadczeniami i wizjami na temat przyszłych projektów, co dowodzi chęci dalszej współpracy. Studenci kierunku Biologia Kryminalistyczna i Mikrobiologia, zaangażowani w realizację badań, rozmawiali o możliwościach zatrudnienia i staży u partnerów przemysłowych. Dzięki wsparciu prodziekana Wydziału BiOŚ UŁ, prof. dr hab. Michała Bijaka, i projektu Science Hub UŁ pod kierownictwem dr Małgorzaty Dzimińskiej, wydarzenie to było nie tylko platformą wymiany myśli, ale również symbolem prężnej współpracy na linii nauka-biznes.

Sukces spotkania „Nauka i Biznes” potwierdza, że wspólne działanie naukowców, studentów i przedstawicieli przemysłu przynosi wymierne korzyści dla wszystkich stron. To zaproszenie do dalszej współpracy i inspiracja, która pokazuje, że razem możemy więcej. Już teraz zapraszamy na kolejne wydarzenia, które będą kontynuacją tej pomyślnej inicjatywy. Dołącz do nas i bądź częścią tej fascynującej podróży ku przyszłości, w której nauka i biznes idą ręka w rękę.

Uczestnicy spotkania networkingowego – Nauka i Biznes

Uczestnicy spotkania networkingowego „Nauka i Biznes”

Materiały: Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Science Hub
​​​​​​​Tekst: Karolina Rudnicka, Justyna Kowalewska (3PR)

Zobacz dlaczego warto studiować na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska

Jesteś przedsiąbiorcą. Dołącz do współpracy z Wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska