Skarby z głębi ziemi pod lupą biologów – projekt w ramach Science Hub UŁ

W ramach projektu Science Hub podjętego we współpracy z firmą KYA Natural Company Sp. z o.o.(Polska) oraz kopalnią Mineral Logic (USA), dr Marcin Włodarczyk z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska wraz z absolwentką Jolantą Kalinowską zakończyli pierwszy etap badań, których celem było określenie właściwości wspierających korzystne działanie probiotyków przez kwas fulwowy.

Współpraca z KYA Natural i przedmiot badań 

Współpraca KYA Natural zainicjowana w ramach jednego z projektów Science Hub UŁ jest wynikiem udziału ambasadorki Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska w Krajowej Radzie Suplementów i Odżywek i prezentacji podczas konferencji MeetUp. W obradach uczestniczyła Pani mecenas Magdalena Wawrzyniak (Food and Pharma Legal), specjalizująca się w aspektach prawnych związanych z żywnością, która podczas jednych ze spotkań z firmą KYA Natural poleciła współpracę z Zespołem z UŁ. Tak narodziła się interdyscyplinarna, a nawet interkontynentalna współpraca z udziałem firmy Mineral Logic – posiadającej jedno z najrzadszych tego typu złóż minerałów pochodzenia organicznego w Stanach Zjednoczonych.

Kwas fulwowy to organiczny związek pochodzący  ze złóż, które zaczęły formować się w epoce dolnego oligocenu 23 to 33.9 milionów lat temu. Znajduje zastosowanie w formie suplementu diety, ale także dodatku do pasz dla zwierząt obniżającego ogólnoustrojowe stany zapalne i regulującego mikrobiotę jelitową.

Wyniki badań i dalsza współpraca

Uzyskane wyniki zostały przedstawione na spotkaniu, w którym udział wzięli przedstawiciele obu firm, kancelarii Food and Pharma Legal oraz dr Karolina Rudnicka (Wydziałowa Ambasadorka Projektu Science Hub) i Jolanta Kalinowska. Podczas spotkania ustalono także dalsze kierunki współpracy. Członkowie zarządu Kya Naturals (Pani Aleksandra  Dziąćko oraz Pani Kamila Gąsiewska i Pan Maciej Gąsiewski), a także Prezes Mineral Logic – Pan Andrew Bruex ze współpracownikami wyrazili chęć podjęcia dalszej współpracy w ramach bardziej rozbudowanego projektu badawczego finansowanego przez oba przedsiębiorstwa. Projekt ten będzie stanowił kolejny krok w budowaniu współpracy pomiędzy instytucjami naukowymi, firmami zewnętrznych z udziałem i korzyścią dla studentów.

O projekcie 

Projekt realizowany jest w ramach Science Hub UŁ – ogólnouczelnianej platformy współpracy, która ma na celu wspieranie społeczności akademickiej UŁ w realizacji wdrożeniowych projektów naukowych we współpracy z otoczeniem.  

Tytuł projektu: Aktywność przeciwdrobnoustrojowa kwasu fulwowego względem bakteryjnych i grzybowych patogenów zwierząt i roślin hodowlanych – badania wstępne i literaturowe 

Osoba pełniąca opiekę: dr Marcin Włodarczyk, Katedra Immunologii i Biologii Infekcyjnej 

Osoba studiująca: Jolanta Kalinowska, Mikrobiologia  

Partner: KYA NATURAL COMPANY Sp. z o.o. 

Opis projektu: Celem niniejszego projektu jest wyjście naprzeciw potrzebie jakie zdefiniowało przedsiębiorstwo w zakresie badania właściwości przeciwdrobnoustrojowych oraz cytotoksycznych kwasu fulwowego. Firma jest zainteresowana poszerzeniem aplikacji preparatów na bazie tego związku i potrzebuje danych wspierających kierunki rozwoju i definiowania odbiorców rozwiązania. Zamierza również zapewnić bezpieczeństwo stosowania preparatu, dlatego zwraca się z prośbą o uzupełnienie badań o testy cytozgodności komórkowej. 

Więcej o projektach SH UŁ z Wydziału Biologii i Ochrony Środowska.

Tekst: Jolanta Kalinowska
Zdjęcia: Jolanta Kalinowska
Redakcja: Science Hub UŁ